Elektromagnetisk trumbroms

Elektromagnetisk trumbroms

MW(Z)-seriens elektromagnetiska trumbroms är en konstruerad,-felsäker bromslösning optimerad för retardation och parkeringsbroms i mekaniska drivenheter. Det används i stor utsträckning inom tung industri, inklusive lyft, transport, metallurgi, gruvdrift, hamnmaskiner och byggnadsteknik.
Skicka förfrågan
Beskrivning

MW(Z)-seriens elektromagnetiska trumbroms är en konstruerad,-felsäker bromslösning optimerad för retardation och parkeringsbroms i mekaniska drivenheter. Det används i stor utsträckning inom tung industri, inklusive lyft, transport, metallurgi, gruvdrift, hamnmaskiner och byggnadsteknik.
Bromsen stöder både växelströms- och likströmsförsörjningsalternativ och uppfyller JB/T 7685-2006 industristandarder, vilket säkerställer kompatibilitet med moderna industriella drivsystem över hela världen.

 

Hur den elektromagnetiska trumbromsen fungerar

 

Av-spänningstillstånd (säker-bromsning):När strömmen bryts släpper den integrerade huvudfjädern sin kraft, vilket gör att bromsbeläggen klämmer fast bromshjulet och låser mekanismen omedelbart.

 

Energisatt tillstånd (släppt):När ström tillförs genererar den kraftiga-elektromagneten ett magnetfält som attraherar ankaret för att övervinna fjäderkraften. Detta skiljer bromsbeläggen från hjulet, vilket gör att utrustningen fungerar smidigt.

 

Nyckelfunktioner

 

Miljövänligt-och säkert:Utrustad uteslutande med asbestfria-bromsbelägg, som uppfyller strikta globala miljö- och hälsostandarder.

 

Anti-flytande:Utrustad med en integrerad spelrumsjusteringsanordning som stabiliserar bromsbeläggen och förhindrar dem från att flyta eller släpa mot bromshjulet.

 

Enkel installation:Har en integrerad tung-lyftkrok för snabb positionering och bekvämt-underhåll på plats.
 

Standarddriftsvillkor

 

Våra industribromsar är konstruerade för att klara tuffa miljöer. För icke-standardiserade internationella nät erbjuder vi anpassade elektriska konfigurationer.

Omgivningstemperatur: -25 grader till +40 grader

Relativ luftfuktighet:Mindre än eller lika med 90 %

Servicehöjd:Mindre än eller lika med 2000 meter

Standard strömförsörjning:
• MW Typ: AC 380V / 50Hz

• MWZ Typ: DC 220V

• Obs: Internationella spänningar (t.ex. 415V, 440V, 460V; 60Hz) och specialiserade anti-korrosionsbeläggningar för marin, snö eller korrosiva miljöer finns tillgängliga på begäran.

 

Modellbeteckning

 

product-1185-225

product-1000-714

 

Huvudsakliga tekniska parametrar och övergripande mått

 

Enhet: mm
BromsmodellAbDEFGG1Hh1iKMNnPR
MW(Z)160-8024065160165851456534113255130149581327
MW(Z)200-160270702002109016575390160551451656101327
MW(Z)250-315330902502461002001005181906518020710121679
MW(Z)315-6303691103153061152451356262308022022810141679
MW(Z)400-1250470140400380160310150764280100270284121424311
MW(Z)500-2500560180500440180365185895340130325343122124311
MW(Z)630-50006502256304602204502801020420170400422152027113.5
MW(Z)710-80007752557105352405003001135470190450447152535013.5
MW(Z)800-100008352658006502805703001315530210520410152840013.5
Obs: Ingen förvarning kommer att ges för eventuella ändringar av elektromagnetkonfigurationen. För stora-elektromagneter krävs ytterligare installationsutrymme på grund av den elektriska kontrollboxens stora volym.

 

Huvudsakliga tekniska parametrar

 

BromsmodellBromshjuldiameter(mm)Bromsmoment(N.m)Retreatavstånd(mm)Utrustad med elektromagnetTotalvikt(kg)
ModellStröm på kontinuitetshastighetMärksug (M)Maximalt resavstånd/Inledande resplan(mm)Driftsfrekvens(C/h)Aktuell (A)
StartUpprätthålla
MW(Z)160-80160800.5DT-1600-100%10006/312002.00.0217
MW(Z)200-1602001600.6DT-2000-100%10006/312002.00.0230
MW(Z)250-3152503150.6DT-2500-100%28007/3.512002.50.02542
MW(Z)315-6303156300.8DT-3150-100%28007/3.590030.02590
MW(Z)400-125040012500.8DT-4000-100%50008/49003.50.03158
MW(Z)500-250050025001.0DT-5000-100%80008/46006.50.035204
MW(Z)630-500063050001.0DT-6300-100%100009/560080.06355
MW(Z)710-800071080001.25DT-7100-100%1500010/6600110.08403
MW(Z)800-10000800100001.25DT-8000-100%1800011/6600140.15702

 

Ansökningar

 

Den elektromagnetiska trumbromsen MW(Z) används ofta i industrimaskiner som kräver pålitlig bromsning och retardation. Typiska tillämpningar inkluderar:

Lyftutrustning

Trafikkranar, portalkranar, hissar.

Materialhanteringssystem

Transportörer, automatiserade överföringssystem, skophissar.

Gruv och metallurgi

Gruvlyftar, valsverk, tung-bearbetningsutrustning.

Hamn & anläggningsmaskiner

Containerkranar, vinschar, lyftplattformar

 

Global kvalitetssäkring och försörjningskedja

 

Som en ledande industribromstillverkare säkerställer vi att dina projektrisker minimeras:

 

ISO 9001:2015 certifierad produktion: 100 % full-dynamisk testning och vridmomentkalibrering före leverans; 0% defekttolerans från råmaterial till slutmontering.

 

Full spårbarhet:Varje MW(Z)-enhet är lasergraverad- med ett unikt spårningsserienummer och skickas med ett officiellt Mill Test Certificate (kompatibelt med EN 10204 3.1).

 

OEM/ODM Support:Anpassade monteringsgränssnitt utformade för att sömlöst ersätta äldre europeiska eller amerikanska bromssystem (t.ex. DIN/EMG-ekvivalenter) utan strukturella ändringar.

 

2025102914501336a87

 

FAQ

 

F: Hur väljer jag rätt elektromagnetisk trumbroms?

S: Valet bör baseras på erforderligt bromsmoment, bromshjulets diameter, arbetsfrekvens, motorspecifikationer och applikationsmiljö. Vårt ingenjörsteam kan hjälpa till med modellval.

F: Är bromsen fel-säker under strömavbrott?

A: Ja. MW(Z)-serien är fjäder-applicerad och elektromagnet-släppt. Vid strömavbrott aktiveras bromsen automatiskt för att stoppa och hålla fast utrustningen.

F: Kan bromsen användas utomhus?

A: Ja. Anti-versioner finns tillgängliga för utomhusmiljöer som utsätts för fukt, regn, snö eller korrosiva atmosfärer.

F: Stöder du OEM-anpassning?

A: Ja. Vi tillhandahåller anpassade spänningsalternativ, monteringskonfigurationer, ytbehandlingar och applikationsspecifika-modifieringar för OEM-projekt.

 

Populära Taggar: elektromagnetisk trumbroms, Kina elektromagnetisk trumbroms tillverkare, leverantörer, fabrik, Trumbromsar för kranar, Elektromagnetisk industriell trumbroms, Tunga industriella trumbromsar, industriella trumbromsar, Trumbromsar för traverskranar, Slitstarka industriella trumbromsar